04 maja 2009

Będzie konkurs na rzeźbę Bachusa

Dziś urząd miejski ogłosił konkurs na projekt rzeźby bożka wina. Artyści mają na jego wykonanie pół roku.

Kto liczył, że rzeźba Bachusa stanie w Zielonej Górze na tegoroczne Winobranie mocno się przeliczył. Nie będzie drogi na skróty, szybkiego działania po łebkach i stawiania byle czego. Zanim rzeźba pojawi się w miejscu gdzie przed laty funkcjonowałał historyczny grzybek artyści z całej Polski będą mogli stanąć w otwartym konkursie na projekt pomnika. - Chcemy postawić ładną rzeźbę, która będzie zdobić miasto. Dlatego się nie śpieszymy i dajemy artystom sporo czasu. Pomnik będzie gotowy na przyszłoroczne Winobranie - tłumaczy wiceprezydent Wioletta Haręźlak. Przypomnijmy. Sprawa postawienia w mieście rzeźby Bachus wraca od wielu lat. Padł nawet pomysł żeby postawić w mieście drewnianą sylwetkę bożka wina. Kontrpropozycją była postać przedwojennej winiarki. Zwyciężył Bachus. Solidnie wykonany.

Konkurs dla artystów
Dziś urząd miejski ogłosił konkurs na projekt rzeźby Bachusa. Takiego przedsięwzięcia miasto od lat nie organizowało. Mogą w nim wystartować jedynie absolwenci kierunków plastycznych i architektonicznych wyższych uczelni. Nie ma miejsca dla amatorów. Na przedstawienie projektu mają czas do 31 października. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 30 listopada a prace zostaną pokazane publicznie. Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody. Za pierwsze miejsce 10 tys. zł, za drugie 6 tys. i za trzecie 4 tys. zł. Zwycięzca konkursu jest zobowiązany do wykonania modelu rzeźby w skali 1:1, za który otrzyma 30 tys. zł.

Bachus słusznego wzrostu
- Czego oczekujemy od twórcy rzeźby określa dokładnie regulamin konkursu - mówi wiceprezydent Haręźlak. Jego ostateczną wersję w czwartek zaakceptowała rada do spraw realizacji form przestrzennych. Jaki ma być Bachus? Ma stać się trwałym elementem promocji miasta i symbolem kultywowania winiarskich tradycji miasta. Ma tworzyć harmonijną całość z otoczeniem. Rzeźba powinna być zaprojektowana w formie pojedynczej lub zespołowej. Zostanie wykonana w brązie posadowionym na kamiennym cokole. Wysokość postaci Bachusa powinna wynosić 2 do 2,5 metra. Lokalizacja: zbieg ul. Żeromskiego, Kupieckiej i al. Niepodległości. Twórca rzeźby musi też przedstawić plan zagospodarowania otoczenia.

Komisja konkursowa
Zwycięzcę konkursu wyłoni komisja, na której czele stoi Andrzej Toczewski. Jej skład: Izabela Ciesielska, Wojciech Eckert, Zbigniew Frączkiewicz, Wioletta Haręźlak, Leszek Kania, Przemysław Karwowski, Zbigniew Kmiecik, Marek Krojcig, Edward Markiewicz, Stanisław Mystek, Igor Myszkiewicz, Zenon Polus, Jan Strzeszyński i Andrzej Szarek. Cały regulamin konkursu na www.zielonagora.pl lub www.bip.zgora.pl.

Tomasz Czyżniewski
Źródło:gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: