20 maja 2009

Porządki na Wzgórzach Piastowskich

Wzgórza Piastowskie zyskają nowe oblicze, a przede wszystkim, będą atrakcyjniejsze dla zielonogórzan. Stanie się tak dzięki akceptacji dla projektu odnowy lasku, który będzie realizowany ze środków europejskich, z EWT. Zielona Góra i niemieckie Cottbus na rewitalizację parków otrzymają ponad 2 mln euro.
Na Wzgórzach Piastowskich powstaną nowe ścieżki rowerowe i piesze, istniejące już szlaki zostaną utwardzone i poszerzone. W punktach widokowych powstaną wiaty. Postawiona zostanie również wieża widokowa. Wiceprezydent miasta, Krzysztof Kaliszuk w rozmowie z radiem zapowiedział, że efekty będą widoczne już w przyszłym roku.
„Pierwszy projekt, renowacja Parku Branitz i lasku Piastowskiego został zaakceptowany. Teraz czekamy na oficjalne potwierdzenie i będziemy mogli się pochwalić tym, że do przyszłego roku obszar lasku - pomiędzy Ogrodem Botanicznym, Amfiteatrem zostanie odnowiony i przystosowany dla turystów" - powiedział Kaliszuk.
Co na Wzgórzach Piastowskich chcieliby widzieć zielonogórzanie? W przekonaniu spacerowiczów, których dzisiaj spotkaliśmy w parku, potrzeba więcej ławeczek, ścieżek rowerowych, ale przede wszystkim - na co wskazywali nasi rozmówcy - trzeba zadbać o porządek i... zlikwidować problem psich kup.
O planach związanych ze zmianami w lasku usłyszymy więcej na konferencji prasowej, którą niebawem zwoła magistrat. A my przypomnijmy, że z funduszy EWT, wspólnie z Cottbus chcemy również zbudować nowoczesną informację turystyczną. Na ostatnim posiedzeniu Komitetu Monitorującego projekt nie został zaakceptowany. Głosowanie w tej sprawie zdecydowano się przesunąć na lipiec.
Dodajmy na koniec, że stworzenie nowoczesnej informacji turystycznej dla Polaków i Niemców zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznej rezerwacji miejsc noclegowych czy utworzenie wypożyczalni rowerów.

P.Kobus/M.Czechowska
Źródło:rzg.info.pl

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Należy udostępnić dla wszystkich wieżę Bismarcka. Obecnie niestety widok z tej wieży na Wzgórza Dalkowskie jest owiany tajemnicą państwową.