20 maja 2009

Więcej miejsca na wystawy

Do końca 2012 roku Muzeum Ziemi Lubuskiej powinno zwiększyć powierzchnię wystawową o 100 procent. Dojdzie do tego, jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie realizacji planów stworzenia Wielokulturowego Centrum Historii i Sztuki. Dzięki ostatnim zastrzykom finansowym, muzeum jeszcze w tym roku przystąpi do stworzenia opracowania projektu technicznego - poinformował dyr. MZL, Andrzej Toczewski.
"Jesteśmy na etapie przygotowywania projektu techniczno-budowlanego, który pozwoli realizować inwestycję i starać się o kolejne środki, środki unijne. (...) Sądzę, że przy sprzyjających okolicznościach, to taka dokumentacja może powstać w ciągu pół roku" - wyjaśnił dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Zgodnie z planem, inwestycja powinna zakończyć się najpóźniej w 2012 roku. Zdaniem dyr. Toczewskiego, przedsięwzięcie nie należy do olbrzymich i skomplikowanych, ale z pewnością pozwoli na pokazanie zainteresowanym zbiorów, które dzisiaj z braku miejsca muszą być chowane w magazynach.
"Powierzchnia ekspozycyjna wzrośnie o 100 proc., bo rozładujemy magazyny. To, co teraz oglądamy na ekspozycji, to jest niecałe 5 proc. tego, co mamy w magazynach" - dodał Andrzej Toczewski.
W nowych pomieszczeniach pokazana zostanie również historia terenów, na których dzisiaj mieszkamy. Muzeum ma zamiar pokazać losy przesiedleńców i pierwszych osadników. Przypomnijmy jeszcze, że w minionym tygodniu MZL otrzymało od marszałka 520 tys. złotych właśnie na stworzenie dokumentacji budowlano-wykonawczej.

Przemysław Kobus
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: