30 czerwca 2009

Do Focusa pojedziemy schetynówką

Od poniedziałku zielonogórscy kierowcy wreszcie mogą jeździć ul. Sienkiewicza w obie strony. Remont skończył się dwa miesiące przed terminem. Magistrat zapowiada też modernizację ul. Strzeleckiej i Fabrycznej

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowcy mogli bez ograniczeń narzekać na stan nawierzchni ul. Sienkiewicza. Trasa była pełna dziur. Asfalt po zimie był już w fatalnym stanie. Ruch na ulicy znacznie się zwiększył, kiedy jesienią otwarty został Focus Mall. Zielone światło pojawiło się, kiedy rząd ogłosił narodowy program przebudowy dróg lokalnych. Zielona Góra załapała się na pieniądze na tzw. schetynówki. Już na początku roku magistrat ogłosił przetarg na przebudowę drogi. Wygrała firma San-Bud, która zrobiła remont za 2,5 mln zł.

Oprócz wymiany jezdni, prace obejmowały również naprawę chodników. Wyremontowane zostały przyłącza do budynków. Wzdłuż ulicy pojawiło się nowe oświetlenie, instalacja deszczowa, sygnalizacja świetlna i zatoczki autobusowe.

San-Bud uporał się z remontem znacznie szybciej, niż przewidywała to umowa. Modernizacja zakończyła się dwa miesiące przed planowanym terminem. Robotnikom zostały już tylko do wymalowania pasy i strzałki na asfalcie przy skrzyżowaniu z ul. Strzelecką. Już wczoraj po południu ruch ul. Sienkiewicza mógł się wreszcie odbywać w obu kierunkach (podczas remontu można było jeździć ulicą tylko w jedną stronę).

Ciągle pod znakiem zapytania stoi budowa ronda, które prywatny inwestor chciał wybudować w okolicy fabryki mebli Zefam. - Inwestor wystąpił z chęcią budowy ronda. Na razie sprawa nie została rozstrzygnięta - mówi Paweł Urbański, naczelnik wydziału inwestycji miejskich.

Miasto zapowiada, że jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane jeszcze ul. Strzelecka i Fabryczna. Skąd pieniądze? Władze Zielonej Góry przewidywały, że remont ul. Sienkiewicza będzie kosztował o milion złotych więcej. Po rozstrzygnięciu przetargu tę kwotę udało się zaoszczędzić.

W całym województwie wyremontowanych zostanie 68 dróg gminnych i powiatowych. Zielonogórska schetynówka nie jest pierwszą, która została oddana do użytku. Wcześniej zakończył się remont drogi między Mironicami a Kłodawą i drogi między Czechowem a Santokiem (obie w powiecie gorzowskim). - Rząd przewiduje jeszcze dwie edycje programu przebudowy dróg. Nabór wniosków na kolejną edycję rozpocznie się w sierpniu - mówi Bożena Jankowska, koordynator programu w Urzędzie Wojewódzkim.

Całkowita długość dróg w województwie, którym została przyznana rządowa dotacja, to ponad 110 km. Dofinansowanie do wszystkich inwestycji to ponad 62 mln zł. Remontowane będą jeszcze drogi m.in. w Sławie, Siedlisku, Nowym Miasteczku, Gorzowie i Strzelcach Krajeńskich.

Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra

Brak komentarzy: