05 lipca 2009

Szpitale ogrzeją wodę na porodówce słońcem

Baterie słoneczne ogrzeją wodę w największych lubuskich szpitalach. W Gorzowie inwestycja pozwoli zaoszczędzić rocznie nawet ponad pół miliona złotych. Podobny, mniejszy zestaw baterii pojawi się również w zielonogórskiej lecznicy.

Oba szpitale wojewódzkie otrzymały z puli na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii dotacje z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Szpital w Zielonej Górze dostał ok. 600 tys. zł, gorzowska lecznica ponad 2,5 mln zł.
Zielona Góra na początek stawia na kolektory słoneczne w budynku, w którym dziś mieści się położnictwo, ginekologia, neonatologia i onkologia. To jedyny gmach w szpitalnym kompleksie, który ma płaski dach. To właśnie na szczycie budynku będą zamontowane baterie. - Za lokalizacją przemawia jeszcze inny argument. Szpital jest takim miejscem, gdzie najwięcej ciepłej wody zużywa się właśnie latem, m.in. ze względów epidemiologicznych. Ogromne zużycie ciepłej wody notuje się przede wszystkim na porodówce - mówi Waldemar Taborski, dyrektor szpitala w Zielonej Górze. Dodaje, że to właśnie latem nasłonecznienie jest największe, więc oszczędności na ciepłej wodzie będą wówczas niemałe. Z wyliczeń specjalistów wynika, że kolektory słoneczne dostarczą ok. 53 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło. Prace nad projektem i montaż powinny ruszyć już jesienią tego roku. Oznacza to, że latem 2010 r. szpital już zacznie podgrzewać ciepłą wodę za pomocą kolektorów. Cała inwestycja pochłonie 660 tys. zł. Na dachu porodówki stanie 60 baterii słonecznych. - Jeśli inwestycja się sprawdzi, pomyślimy o zamontowaniu kolektorów również na innych budynkach szpitala. Żeby ograniczyć straty ciepła w lecznicy, stopniowo wymieniamy również okna w salach. W całym kompleksie wymienionych zostało już ok. 30 proc. okien - wylicza Taborski.

Mirosława Dulat,Artur Brykner
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: