24 lipca 2009

Uniwersytet buduje muzeum przyrodnicze

Na zielonogórskiej uczelni ma powstać Centrum Bioróżnorodności, jedyne takie w zachodniej Polsce

Naukowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego zakładają, że Transgraniczne Centrum Bioróżnorodności - Muzeum Przyrodnicze, pozwoli na fuzję badań z popularyzacją nauk przyrodniczych. Muzeum miałoby powstać przy Uniwersytecie Zielonogórskim. - Wydział nauk biologicznych jest jedyną placówką regionu przygotowaną naukowo do systematycznych badań nad bioróżnorodnością ziemi lubuskiej - wyjaśnia prof. Leszek Jerzak, dziekan wydziału. Uniwersytet już dziś ma w swoich zbiorach pokaźne kolekcje kręgowców i bezkręgowców, a także roślin i grzybów. Są wśród nich także egzemplarze rzadkich i zaginionych gatunków z wykopalisk archeologicznych. - Eksponaty dotyczą np. ponad 400 gatunków kręgowców - dodaje prof. Jerzak. Materiał przyrodnikom i biologom przysyłają ogrody zoologiczne z Wrocławia i Poznania.
- Posiadamy bogate zbiory z późnego plejstocenu oraz materiał wczesnośredniowieczny. W sumie przeszło 300 tys. szczątków, głównie ptaków i ssaków. Większość z nich można poddać badaniom genetycznym, co pozwoli badać zmiany zachodzące w poszczególnych gatunkach, a także stworzyć bank DNA roślin, grzybów i zwierząt - opowiada prof. Jerzak.
Naukowcy z przyszłego Centrum Bioróżnorodności chcą objąć badaniami przede wszystkim województwo lubuskie i Brandenburgię. - Pozwoli to na finansowanie projektu w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej - wyjaśnia Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. Muzeum ma powstać przy ul. Tatrzańskiej. Znajdą się w nim w pracownie, sale wystawiennicze i dydaktyczne. W planach jest też niewielki zwierzyniec. W struktury muzeum ma zostać włączony działający już Ogród Botaniczny. Projekt centrum opracował zespół pod kierunkiem prof. Beaty Gabryś i dr. Zbigniewa Zawady. Budowa muzeum ma ruszyć w przyszłym roku. Szacowany koszt inwestycji to ok. 6 mln zł.

Piotr Wołkowski
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: