23 sierpnia 2009

Otwieramy rok szkolny!

60 pracowników firmy Ekobud uwija się jak ukropie, by zdążyć zmodernizować byłe gimnazjum nr 5 i przekazać je Zespołowi Szkół Specjalnych. To tu odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego.

Tu zabrzmi symboliczny pierwszy dzwonek dla Zielonej Góry. Nie tylko z tego względu, że nowa siedziba szkoły specjalnej będzie nowoczesna i spełniająca europejskie normy, ale także dlatego, że wreszcie po wielu latach powstanie Specjalna Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Nasi uczniowie nie będą musieli już dojeżdżać do Nowej Soli, Sulechowa czy Świebodzina. Wreszcie miasto pozwoli im kształcić się na miejscu. A to oznacza także dodatkową subwencję oświatową i etaty dla nauczycieli.

Zabezpieczenia po europejsku
Była ,,piątka” zmienia się nie do poznania. Jest podjazd, winda, którą możemy dostać się do pracowni na piętrach i do sali gimnastycznej. Na każdym piętrze powstały zabezpieczenia przeciwpożarowe – ścianki o odporności ogniowej. Właśnie pracownicy kończą układanie na nich płytek, góra jest przezroczysta. Tak jak i drzwi.
- Wszystkie wejścia zostały poszerzone, by dzieci na wózkach mogły się swobodnie poruszać – zauważa wiceprezydent Wioleta Haręźlak, która razem z dyrektor ZSS Jolantą Cyrankowską i prezesem Ekobudu Zbigniewiem Mockiem pokazują nam stan robót.
W niektórych pomieszczeniach zachowano stare parkiety. Wycyklinowane i polakierowane wyglądają jak nowe. W innych trzeba było pozrywać całe podłogi - Podczas prac ujawniło się wiele niespodzianek, trzeba było poszerzyć zakres robót. A terminy mamy napięte, stąd pracuje aż 60 osób. Od rana do wieczora. Musimy zdążyć przed 1 września – podkreśla Z. Mocek.
Jadalnia i świetlica zostały przedzielone rozsuwanymi drzwiami. W razie potrzeby stworzą jedną dużą salę. Dzieci wreszcie nie będą musiały jeść na korytarzu jak było w tamtej szkole i uczyć się w piwnicy. - Rozpakujemy w końcu sprzęt rehabilitacyjny, który do tej pory stał w kartonach, bo nie mieliśmy miejsca na pracownie – zauważa J. Cyrankowska. - Ze specjalistycznych sal: doświadczania świata, integracji sensorycznej (działania na wszystkie zmysły) czy biofeadbecku będą korzystać nie tylko uczniowie ZSS. Napisaliśmy projekt do Urzędu Marszałkowskiego, by nasz sprzęt mógł służyć wszystkim potrzebującym, mającym problemy z nauką, zaburzenia itd.

Promocja w piecu wypalona
- Marzenia się spełniają – mówią rodzice dzieci o nowej placówce. Podobnie uważa dyrektorka szkoły. Jej największym marzeniem było posiadanie pieca ceramicznego. I udało się. Za 10 tys. - A prace dzieci wykorzystamy w promocji miasta. Potrafią robić prawdziwe cuda – dodaje wiceprezydent. W nowej siedzibie będzie miejsce na gabinety, salę teatralną, szatnię, nawet pani dyrektor dostanie osobny pokój. Przez lata musiała go dzielić ze swoją zastępczynią. W poniedziałek przyjadą nowe meble i pomoce dydaktyczne dla uczniów, na które miasto wyda 140 tys. zł. Przed szkołą powstaje parking na osiem miejsc. A w przyszłym roku ma być tu nowe boisko. Projekt jest gotowy.
Remont byłego gimnazjum kosztuje 2,5 mln zł. Nauki pobierać tu będzie około 200 uczniów (25 oddziałów).

Robota wre wszędzie
W czasie wakacji remonty odbywały się w wielu placówkach oświatowych. Miasto wydało na ten cel 2 mln zł. Największe zmiany szykują się m.in. w przedszkolu przy ul. Batorego, gdzie wymieniany jest dach (koszt 250 tys. zł), przy ul. Tuwima będzie nowa instalacja elektryczna, a przy Zamenfha – nowa podłoga. Wiele dzieje się w szkołach. I tak w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych wymieniane są okna. Nowe świetlice powstały w podstawówkach nr: 11, 14, 18. - W SP-11 zawalił się sufit. Teraz go naprawiamy – dodaje wiceprezydent. – Przy SP-14 powstała nowa droga dojazdowa. W SP-17 i Zespole Szkół Specjalnych nr 2 (przy pogotowiu opiekuńczym) wymieniliśmy podłogę. W SP-1 urządziliśmy szatnię. Za ,,budowlanką” zagospodarowano plac. Jesteśmy też po przetargach na trzy orliki: przy Gimnazjum nr 6, Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych oraz przy kościele przy ul. Źródlanej. Wykonawcy mają 90 dni na uruchomienie boisk. Przy ,,ekonomiku” powstaje boisko wielofunkcyjne.

Przybyło przedszkoli
Nowy rok powitamy także nowymi oddziałami w żłobkach, a to dzięki rozbudowie placówek przy ul. Wandy i Braniborskiej (wcześniej także przy Wiśniowej). - Do wykorzystania jest jeszcze poddasze w Wisience. Będziemy się starali o unijne pieniądze na podniesienie dachu. Dzięki czemu powstaną sale dla 90 dzieci - dodaje wiceprezydent W. Haręźlak.
Swoją działalność rozpoczną też nowe przedszkola: przy ul. Waszczyka (powstało na dole bloku mieszkalnego), przy ul. Zachodniej (do tej pory była tam szkoła specjalna, powstanie nowe, dziewięciooddziałowe przedszkole) Trzecia placówka to utworzona została przy ul. Bankowej (w siedzibie Banku Alior). Wszystkie przedszkola będą niepubliczne. I jak deklarują - będą czynne do 18.00.
- Na najbliższej sesji radni zajmą się też projektem uchwały w sprawie opłat za przedszkola. Chcemy by były one niższe niż do tej pory i zróżnicowane ze względu na liczbę dzieci w rodzinie - dodaje wiceprezydent.
Prace adaptacyjne rozpoczną się w willi przy ul. Sienkiewicza, gdzie wkrótce ma powstać placówka dla maluchów. Powstały też punkty przedszkolne, wśród nich ten na os. Czarnkowo – z angielskim, logopedą, rytmiką, wyżywieniem i wycieczkami - zupełnie bezpłatny dzięki unijnym dotacjom.

Leszek Kalinowski
Źródło:gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: