25 sierpnia 2009

Są nowe plany zagospodarowania przestrzennego

Zielonogórscy radni uchwalili we wtorek plany zagospodarowania przestrzennego dla kilku obszarów w mieście. Już można budować przedszkole na os. Zdrojowym, galerię handlową i biura na terenach po Lumelu oraz market na Chynowie

Z porządku obrad wczorajszej sesji miasta wykreślone zostało uchwalenie planu zagospodarowania dla pl. Powstańców Wielkopolskich. Przypomnijmy. Prywatny inwestor, zielonogórska spółka Jama planowała postawienie tam biurowca. Firma miała już gotowy projekt gmachu i wizualizację. Kiedy wystąpiła do magistratu o wydanie warunków zabudowy, okazało się, że inwestycja nie ruszy zbyt szybko. Przeciw budowie byli mieszkańcy ul. Kupieckiej, których okna wychodzą właśnie na pl. Powstańców Wielkopolskich. Mieszkańcy obawiali się, że biurowiec utrudni im dostęp do światła słonecznego. Sprawa odbijała się kolejno o biurka prezydenta Janusza Kubickiego i szefa Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO dwukrotnie uchylało skargi mieszkańców. Spór trafił w końcu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Plan zagospodarowania terenu miał ułatwić spółce zrealizowanie inwestycji. - Po dyskusji radnych na komisji rozwoju miasta zapadła decyzja, że plany nie będą uchwalane podczas wtorkowej sesji. Zabrakło szczegółowych konsultacji z mieszkańcami. Ci nadal obawiają się, że po wybudowaniu biurowca będą mieli na tyłach swoich kamienic "podwórko studnię" - mówi Kazimierz Łatwiński, radny PiS.
Radni podjęli jednak wczoraj decyzję co do zagospodarowania terenów po Lumelu przy ul. Dąbrowskiego. Między ul. Dąbrowskiego a Batorego dopuszczalne będzie wprowadzenie funkcji handlowej i administracyjnej. Miasto jest tam właścicielem ponad 6 ha działki. Chociaż marzeniem prezydenta Kubickiego było sprzedanie terenu pod galerię handlową, rynek kazał mu zweryfikować plany. Podczas kolejnych przetargów ziemi nie udało się sprzedać, więc prezydent wraca do swojego dawnego pomysłu umieszczenia tam urzędów - np. ośrodka pomocy społecznej, powiatowego urzędu pracy czy służb celnych. O sprzedaży swojej części terenu nadal jednak myśli Lumel. Uchwalenie planu ma pomóc zakładowi znalezienie potencjalnego inwestora. Przypomnijmy, w ub. r. firma wyłoniła już zwycięzcę przetargu, który chciał kupić Lumel. Ten się jednak wycofał właśnie ze względu na brak planu.
Umocowanie prawne w planie ma już również os. Zdrojowe i Zastalowskie. Wojciech Pawlik, szef firmy San-Bud będzie mógł tu wreszcie wybudować przedszkole, które zapowiadał od kilku miesięcy. Zmiany pojawią się też na działce, gdzie dziś mieści się wyższa szkoła medyczna przy ul. Sulechowskiej. Właściciel nieruchomości planuje podwyższenie budynku do czterech kondygnacji.
Plany objęły także Chynów i os. Kolorowe. Wśród najważniejszych zapisów można tu wymienić dopuszczenie budowy kościoła. Natomiast na terenie po giełdzie towarowej będzie mógł powstać supermarket o powierzchni do 2 tys. m kw.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: