17 września 2009

Budują drogę przez park Piastowski

Właśnie rozpoczęła się budowa jezdni, która połączy ul. Wyszyńskiego z Botaniczną. Trasa ma odciążyć wąską ul. Jaskółczą. Inwestycja zakończy się w czerwcu 2010 r.

Kiedy dwa lata temu władze Zielonej Góry zaczęły głośno myśleć o budowie drogi łączącej ul. Wyszyńskiego z ul. Botaniczną, wywołało to masę protestów. Pomysł nie podobał się mieszkańcom ul. Ptasiej, Zawadzkiego "Zośki" i Wyszyńskiego, ludziom, którzy w parku Piastowskim spędzają wolny czas, i działkowiczom, którzy w pobliżu mają swoje ogródki. Burzyli się również ekolodzy, którzy uważali, że droga nie powinna przecinać parku, bo ucierpią na tym drzewa. Za budową nowej trasy byli przede wszystkim mieszkańcy ul. Jaskółczej i wszyscy, którzy jeżdżą tędy w kierunku Jędrzychowa. Przekonywali, że ul. Jaskółcza ledwo już wytrzymuje codzienne przejazdy tysięcy samochodów.
Podczas gdy w mieście toczyły się dyskusje pt. "Budować, czy nie budować", powstawały już koncepcje przebiegu drogi. Firma architektoniczna miała za zadanie opracowanie kilku różnych rozwiązań. Zaproponowała cztery warianty. Droga mogła przebiegać przez park tunelem, przekopem, nasypem, lub miałaby być ułożona w parku na obecnym poziomie. Wersja z tunelem została odrzucona ze względu na koszty. Inwestycja pochłonęłaby kilkadziesiąt milionów złotych. W końcu ustalono, że w obrębie parku powstanie nasyp, przez który zostanie poprowadzona jezdnia.

Podpisano już umowę z firmą Strabag, która wygrała przetarg na budowę nowej drogi. Lada dzień rozpocznie się wycinka ok. 50 drzew. - Miasto współpracuje z prof. Leszkiem Jerzakiem z UZ. Ma on zająć się rekompensatą przyrodniczą. W parku pojawią się dodatkowe elementy: budki dla ptaków, sadzawki i tablice informacyjne - mówi Paweł Urbański, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w zielonogórskim magistracie.

Na początku przedłużenia ul. Wyszyńskiego ma powstać rondo. Dalej będzie nasyp przez park. Przejścia dla pieszych będą zrobione pod ziemią. Za parkiem zostanie wybudowany zjazd do siedziby biskupa. Wzdłuż całej trasy będzie wybudowana ścieżka rowerowa i chodnik. Mieszkańców pobliskich domów przed hałasem mają chronić ekrany dźwiękochłonne. - Zlikwidowanych zostanie część działek w pasie, na którym droga będzie przechodzić. Działkowcy dostaną od miasta odszkodowania za swoje nasadzenia i zabudowy - mówi Urbański. Wylot w ul. Botaniczną zaprojektowany jest naprzeciw ul. Szczekocińskiej. Rondo pojawi się także na drugim końcu nowej drogi. Połączy ul. Wyszyńskiego, Botaniczną, Szczekocińską i Tatrzańską. Długość całej budowanej trasy to ponad 800 m. Inwestycja pochłonie ok. 10 mln zł.

Z budową drogi wiążą się również inne inwestycje. - Kiedy tylko zakończy się budowa nowej trasy, możliwe będzie rozpoczęcie remontu ul. Jaskółczej. Już w tym roku składamy wniosek o dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek. Remont obejmie również ul. Ogrodową. Tam także będą wybudowane ronda: na skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z Ogrodową i na styku ulic Moniuszki, Jaskółczej, 1 Maja i Wiśniowej - zdradza Urbański.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: