17 września 2009

Ministrowie oddają grunt pod babimojskim portem

Port lotniczy w Babimoście przejdzie w ręce samorządu województwa. Tomasz Hałas odebrał z rąk ministrów akt wyrażający zgodę na przekazanie nieruchomości.

Grunt pod portem lotniczym w Babimoście wciąż należy do Agencji Mienia Wojskowego, ale jego przejęcie przez samorząd wojewódzki to już tylko formalność. W ciągu najbliższych tygodni marszałek województwa i wojewoda podpiszą umowę, na mocy której Urzędowi Marszałkowskiemu skarb państwa przekaże ziemię pod lotnisko. Lubuski marszałek przejmie 385 ha, na których znajdują się: pas startowy, płyta postojowa, 16 magazynów oraz tereny zielone. Cała procedura przejęcia portu potrwa do dwóch miesięcy.
Wczoraj trzej ministrowie - infrastruktury, skarbu oraz obrony narodowej podpisali akt przekazania portu lotniczego samorządowi. W uroczystości wręczenia aktu wziął udział Tomasz Hałas, członek zarządu województwa odpowiedzialny za lotnisko. Obok województwa lubuskiego akt przejęcia gruntów pod portami lotniczymi otrzymało dziewięć innych samorządów.
Ziemi samorząd nie będzie mógł wykorzystywać w innym celu niż na transport lotniczy. W przeciwnym wypadku tereny wrócą do skarbu państwa. Przekazanie gruntów ma być wolne od podatków i opłat.
Przypomnijmy. W lutym Urząd Marszałkowski złożył wniosek do Ministerstwa Infrastruktury, by w oparciu o Ustawę o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia skarbu państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego przejąć, będący w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego, port lotniczy. Dzięki temu będzie można powołać spółkę, w skład której wejdzie samorząd województwa, Zielona Góra i powiat ziemski, gmina Babimost oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.
Spółka samorządowa będzie realizować najważniejsze inwestycje w porcie. To ona ma finansować np. budowę nowego ogrodzenia, montaż sprzętu radionawigacyjnego czy rozbudowę budynku portu.

Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: