23 września 2009

PKP sprzedaje swoją najładniejszą kamienicę

Kamienica przy placu Bohaterów w Zielonej Górze należy do najokazalszych w mieście. PKP liczy, że na sprzedaży budynku zarobi co najmniej 2,1 mln zł.

To jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej zaniedbanych budynków w Zielonej Górze. Willa przy ul. Bohaterów Westerplatte 32 to również jedna z najlepszych lokalizacji w mieście. Gmach stoi naprzeciw parkingu przy Centrum Biznesu, tuż przy pl. Bohaterów. Dziś w budynku mieszczą się m.in. pub i sklep z antykami.
Willa jest mocno zniszczona. Największe ubytki są widoczne od strony głównej ulicy. Jednak spod kruszejącej farby i sypiącego się tynku widać zabytkowy charakter gmachu. Na ścianach widać wiele zdobień i ornamentów. Ramy okien i gzymsy są pięknie wykończone rzeźbieniami. Całość wieńczy dach pokryty błyszczącymi płytkami. Nad wejściem do antykwariatu widać wieżyczkę z małym okrągłym oknem u szczytu. W środku zachwycająco prezentują się klatki schodowe. Budynek jest otoczony ozdobnym płotem.
Gmach należy do PKP Nieruchomości. Spółka już raz próbowała sprzedać kamienicę. Przetarg odbył się w maju. Jednak nie pojawił się wówczas żaden chętny. Tym samym o budynek upomniał się również konserwator zabytków. Do tej pory willa była jedynie objęta ochroną konserwatorską. Budynkowi ciągle brakowało formalnego wpisu do rejestru zabytków. Ta procedura ma się zakończyć lada dzień. - Kiedy tylko budynek zostanie wpisany do rejestru, ponownie ogłosimy przetarg. Cena wywoławcza ma wynieść 2,1 mln zł - mówi Piotr Kryszak z PKP Nieruchomości w Poznaniu. Powierzchnia użytkowa budynku to blisko 800 m kw. Działka ma ponad 1,1 tys. m kw.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

1 komentarz:

Niktoś pisze...

A kawałek dalej, za salonem Orange, na przeciwko ronda stoi jeszcze ładniejsza i jeszcze bardziej zaniedbała kamienica, którą tylko okopali (po co?). Ta to dopiero ma lokalizacje, wygląd i nawet parking...