15 października 2009

Budowa drogi przez park Piastowski w Zielonej Górze zacznie się od ronda

Rondo będzie pierwszym etapem budowy drogi przez park -w tym roku najważniejszymTrasa łącząca ul. Wyszyńskiego z Botaniczną to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście. Drogowcy właśnie wkraczają na plac budowy.

Początkowo plan był taki: w poniedziałek 19 października firma Strabag zmienia organizację ruchu na skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiegi i Ptasiej. Blokuje zjazdy w ul. Ptasią (w kierunku ul. Ogrodowej) i ślepą uliczkę w kierunku parku, na której dzisiaj znajduje postój taxi.

- Zostanie zorganizowany prawoskręt z ul. Wyszyńskiego w Ptasią w kierunku amfiteatru, tak, by mogły tędy jeździć autobusy - tłumaczy Piotr Tykwiński, kierownik biura zarządzania drogami. - Oczywiście będzie też można w ten sam sposób jechać w odwrotnym kierunku.

Jednak, jeżeli ktoś będzie chciał od amfiteatru dostać się np. na ul. Ogrodową, to czeka go spory objazd. Nie będzie mógł pojechać Ptasią prosto w dół. Musi skręcić w lewo w ul. Wyszyńskiego, następnie w prawo w ul. Wiśniową, na skrzyżowaniu z Jaskółczą i 1-go Maja znowu w prawo i dopiero dotrze do krzyżówki z Ogrodową.

Czytaj też: We wrześniu ruszy budowa słynnej już drogi przez Park Piastowski w Zielonej Górze

Jeszcze nie teraz

- W tej chwili przygotowujemy się do ustawienia odpowiednich znaków. Niestety nie wszystko jest jeszcze dograne i już wiemy, że od poniedziałku nie będziemy zamykać ulic - tłumaczy Artur Piechocki, kierownik budowy z ramienia firmy Strabag.

- Kiedy to zrobicie?
- W tej chwili nie jestem w stanie określić dokładnego terminu - odpowiada Piechocki.
Czy to oznacza przesunięcie harmonogramu prac? - Nie. Zakładamy, że do końca roku rondo będzie zbudowane. Oczywiście, jeżeli pozwoli na to pogoda. Nie chcę dopuścić do tego, że kiedy w styczniu przyjdą solidne mrozy, to skrzyżowanie będzie rozgrzebane - tłumaczy Piechocki.

Planowane rondo będzie pierwszym etapem budowy drogi przez park. W tym roku najważniejszym. Równolegle na trasie przyszłej łącznicy zwożona będzie ziemia. Na razie jednak miasto nie przekazało jeszcze Strabagowi terenów, na których są działki.
Czy warto je niszczyć? - Chyba trzeba budować takie drogi - zastanawia się Stanisław Szlapiński z ul.Sowiej, który przez park idzie z zakupami. - W ten sposób zostanie odciążona ul. Jaskółcza, a tam ludzie mają gorzej niż w samym centrum miasta.

Cyztaj też: Rusza budowa drogi przez park Piastowski w Zielonej Górze

Niezadowoleni taksówkarze

Za budową drogi są również taksówkarze, stojący na tutejszym postoju taxi. - Parku szkoda, ale Jaskółcza jest w strasznym stanie. Trzeba było coś z tym zrobić. Rondo to dobre rozwiązanie. Przed 8.00 jest tutaj taki ruch, że nie sposób skręcić z ul. Wyszyńskiego w lewo, w Ptasią. Samochód jedzie za samochodem - uważa taksówkarz Jacek Sokalski. I dziwi się. - Od poniedziałku mają zamknąć ulicę wraz z postojem? Nic nie wiem. To gdzie będziemy stali? Jak zwykle nikt nie przejmuje się taksówkarzami.

- A jak robili remont ul. Sienkiewicza, z dnia na dzień, bez uprzedzenia zlikwidowali postój przy ul. Sikorskiego. Człowiek staje na postoju, a tu się okazuje, że teraz to przystanek MZK - dodaje - Mieczysław Skibiński. - Rondo jest potrzebne, ale powinien być wyznaczony jakiś postój. Najbliższy jest na Monte Cassino lub na Sikorskiego.
- Nikt się z nami nie liczy - macha ręką Jerzy Kończal.
Podobnego zdania jest Jarosław Owsianny, właściciel firmy Radio Taxi Bis. - Miasto, które jest właścicielem terenu uważa, że może zlikwidować postój bez informowania. To brak szacunku zarówno wobec taksówkarzy jak i ich klientów.

- Faktycznie, nie jest w tym miejscu przewidziany postój taksówek. Nie planowaliśmy również miejsca zastępczego - przyznaje Monika Wiśniewska z biura prasowego prezydenta. - Telefon od pana to pierwszy sygnał, że ktoś jest z tego niezadowolony. Zastanowimy się, co zrobić.

Pierwsze przejście podziemne

Droga przez park będzie miała 786 m. Skróci przejazd z osiedli wzdłuż ul. Wyszyńskiego na Jędrzychów. Na początku powstanie rondo - na skrzyżowaniu Wyszyńskiego i Ptasiej. Dalej droga pójdzie w stronę parku, gdzie powstanie nasyp, w którym zbudowane zostanie przejście podziemne dla pieszych, pierwsze podziemne w naszym mieście. Nasyp będzie też na wysokości ul. Kilińskiego. Ale ten już będzie wynikać z ukształtowania terenu i podziemnego przejścia tam nie będzie. Łącznik przez park kończyć ma kolejne rondo - skrzyżowanie przedłużonej ul. Wyszyńskiego, Botanicznej, Szczekocińskiej i Tatrzańskiej. Nowa trasa kosztować będzie blisko 10 mln zł.

źródło Gazeta Lubuska

Brak komentarzy: