15 października 2009

Wciąż nie wiemy, które firmy zajmą się odśnieżaniem ulic Zielonej Góry

Trwają przygotowania do akcji zima. W specjalnych pojemnikach uzupełniany jest piasek, mieszkańcy zbroją się w szufle, a miasto wciąż nie rozstrzygnęło przetargu na utrzymaniu dróg.

Za ulice odpowiada Biura Zarządzania Drogami, a za resztę obszarów podlegających miastu ZGKiM. - Chodzi o tereny między osiedlami, obszary parków i skwerów, chodniki przy budynkach zarządzanych przez administrację budynków mieszkalnych, a także strefę płatnego parkowania - wyjaśnia Grzegorz Nowiński, kierownik działu usług komunalnych ZGKiM-u.

W tym tygodniu pracownicy zakładu rozstawiają skrzynie na piasek, przy samych ABM-ach stanie ich 280. Takie pojemniki pełne piasku trafiają też do parków, na skwery oraz chodniki przy strefie płatnego parkowania - i tutaj będzie ich w sumie 90.

- Akcja zima w całej Polsce rusza 1 listopada i trwa do 31 marca - stwierdza Nowiński. - Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że wymieniamy skrzynie na piasek. W tym roku postawimy 37 nowych plastikowych o pojemności 300 litrów każda.

Przypomnijmy, że o chodniki przy posesjach nienależących do miasta mają obowiązek zadbać właściciele nieruchomości. - Ja mam odpowiednią szuflę i będę odśnieżał chodnik przed moim domem - stwierdza Jan Zdanowicz z os. Malarzy. - Obawiam się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy domów jednorodzinnych będą pamiętali o tym obowiązku. A szkoda, bo gdy chodnik odśnieżony i posypany solą możemy chodzić bezpiecznie.

Kierowców natomiast nurtuje pytanie, czy tej zimy - podobnie jak ostatniej - znów będą musieli przedzierać się nieodśnieżonymi ulicami. - W zeszłym roku pewnego dnia nie mogłem przejechać Trasą Północną i zastanawiam się, czy urzędnicy znów doprowadza do takich absurdów. Nasze miasto nie leży przecież w górach i te opady nie były aż tak obfite! - wkurza się pan Piotr z Chynowa.

- Przez kolejne trzy sezony za utrzymanie dróg odpowiadała firma Alba. W ostatnim sezonie rezultat tych prac był kiepski, zarówno w ocenie urzędu jak i mieszkańców - stwierdza Piotr Tykwiński, kierownik Biura Zarządzania Drogami w Zielonej Górze. - Teraz jednak podzieliliśmy miasto na trzy rejony i ogłosiliśmy przetargi, dotychczasowe nie przyniosły rezultatu, ale mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu poznamy firmy, które zajmą się odśnieżaniem miejskich ulic.

Czy nie ma obawy, że śnieg spadnie wcześniej albo, że pojawi się gołoledź?

- Śnieg mógł spaść i we wrześniu - odpowiada Tykwiński. - Jesteśmy najcieplejszym regionem w Polsce i raczej wykluczam taką ewentualność. Tym bardziej, że w najbliższych dniach temperatura będzie rzędu plus 6 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast nagle przyjdą mrozy, odpowiednio wcześniej damy firmom zlecenie dotyczące takiej interwencji, bo śledzimy prognozy.

Źródło: Gazeta Lubuska

Brak komentarzy: