15 października 2009

Zielonogórski KTBS wybuduje 160 mieszkań

Zielonogórski KTBS szykuje się do kolejnych inwestycji. Trzy nowe budynki powstaną przy ul. Elektronowej i u zbiegu Suwalskiej i Augustowskiej.

Osoby zainteresowane zamieszkaniem w nowych budynkach KTBS powinny się spieszyć. Chociaż realizacja nowych inwestycji rozpocznie się w pierwszej połowie przyszłego roku, na zapisy pozostał tylko miesiąc. Szczęśliwcy wybrani przez komisję otrzymają jedno ze 160 mieszkań, które powstaną przy ul. Elektronowej i zbiegu ul. Suwalskiej i Augustowskiej na os. Mazurskim. Pierwsza inwestycja to budynek z 52 lokalami i 10 miejscami parkingowymi. Jest to kontynuacja projektu już realizowanego przy Elektronowej. W czerwcu tego roku KTBS przekazał plac budowy firmie Ekonbud Fadom, która ma na nim postawić dwa budynki z 76 lokalami. W tym przypadku wszystkie mieszkania zostały już rozdysponowane. Domy powstające przy Elektronowej powinny zostać oddane "pod klucz" pod koniec tego roku. Kolejne budynki na tym terenie mają być gotowe w kwietniu 2011 r. W ramach tego zadania KTBS zamierza zbudować także boisko ze sztuczną nawierzchnią dla okolicznej młodzieży.

Następna inwestycja KTBS to dwa nowe budynki na os. Mazurskim. Przy zbiegu ul. Suwalskiej i Augustowskiej towarzystwo zbuduje 108 mieszkań i 24 miejsca parkingowe. Domy powinny zostać oddane do użytku w pierwszej połowie 2011 r. - To budynki podobne do tych stawianych już przez KTBS w Zielonej Górze - 4-kondygnacyjne z mieszkaniami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych na parterze. Budowane przez nas mieszkania będą wykończone, z wykładziną PCV w pokojach i kuchni a także płytkami w łazience. Przyszli mieszkańcy zastaną w nich również zlewozmywak i kuchenkę elektryczną. - opowiada Janusz Jankowski, prezes KTBS.

Wnioski o przydział mieszkania przyjmowane są do 6 listopada i już wiadomo, że o 160 lokali ubiega się ponad 600 osób. Niektóre z nich czekają od 2004 r., bo złożone przez nie dokumenty wymagały uzupełnienia i ich rozpatrzenie przesunięto. O przydziale mieszkania decyduje komisja, jej członkowie sprawdzą, czy wnioskodawcy spełniają wymagane kryteria. Szansę na mieszkanie mają osoby na stałe zameldowane na terytorium kraju, nieposiadające prawa własności do innego lokalu mieszkalnego i mogące wykazać stałe dochody. Przy ostatecznym wyborze pod uwagę brany jest czas oczekiwania na mieszkanie KTBS a także informacje o sytuacji życiowej i mieszkaniowej.

Zielonogórski KTBS działa dzięki współpracy z władzami miasta, które przekazują grunt pod inwestycję. Warunkiem otrzymania mieszkania jest partycypacja w kosztach jego budowy. Każdy z mieszkańców przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia musi wpłacić 30 proc. tej sumy. W przypadku najmniejszych, mierzących 35 m kw. lokali, wysokość partycypacji to ponad 31 tys. zł. Przy największych, 65-metrowych, kwota wzrasta do prawie 60 tys. zł. Przed wprowadzeniem do mieszkania najemcy muszą jeszcze zapłacić kaucję wynoszącą od prawie 4 tys. do 7 tys. zł. Partycypacja w kosztach budowy domu to wymóg Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela kredytu na realizację przedsięwzięcia. Resztę kwoty zaciągniętej na potrzeby inwestycji mieszkańcy spłacają w czynszu. - Aby zbudować budynki przy Elektronowej i na os. Mazurskim, zaciągniemy kredyt na 25 lat. Stawkę comiesięcznego czynszu ustaliliśmy na 9,20 zł za m kw. - dodaje Jankowski.

Łukasz Woźnicki
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: