13 listopada 2009

Inwestycje: Focus się rozrasta o amfiladę

Za niecały rok spółka Amfilada ma oficjalnie otworzyć budynek, który przylega do galerii Focus Mall. Będą tu m.in. banki, restauracje i klub fitness. W planach jest także stworzenie tzw. szpitala jednego dnia, czy mieszkań

Przez ostatni rok po otwarciu galerii Focus Mall zielonogórzanie mogli jedynie z zewnątrz podziwiać najbardziej charakterystyczny budynek dawnej Polskiej Wełny - gmach z dwiema wieżami. Firma Parkridge, która wyremontowała cały pofabryczny obiekt, zajęła się również elewacją i wymianą okien budynku z wieżami. Dzięki temu na całym obiekcie kolor murów i ram okiennych na całym kompleksie jest jednolity. Po otwarciu najbardziej oczekiwanej inwestycji w mieście budynek przylegający do galerii był jednak nadal pusty. Firma Parkridge sprzedała go zielonogórskiej spółce Amfilada. Od kilku tygodni wokół budynku widać ruch robotników. Jak udało dowiedzieć się "Gazecie", już we wrześniu przyszłego roku zielonogórzanie będą mogli tam zrobić zakupy, skorzystać z fitness, czy kupić obraz w galerii aukcyjnej.

- Budynek ma mieć charakter biurowo-usługowo-handlowy. Mamy już podpisane umowy przedwstępne z kilkunastoma firmami, które są zainteresowane wynajmem powierzchni w naszym budynku - mówi Artur Piasecki, prezes spółki Amfilada. Na razie wiadomo, że dzierżawą powierzchni w gmachu zainteresowane są banki, czy restauracje. Jedna z umów przedwstępnych jest podpisana właśnie z galerią aukcyjną, która specjalizuje się w promowaniu sztuki. Będzie też salon fryzjerski, fitness z odnową biologiczną, biura i sklep meblowy. - Jeszcze kilka miesięcy temu władze Zielonej Góry zastanawiały się nad przeniesieniem tu części urzędu. Ten pomysł jednak szybko upadł. Pogłoski o tym, że w budynku będzie hotel, również są nieprawdziwe. Uznaliśmy, że ze względu na bliskość galerii handlowej hotel nie jest dobrym pomysłem - tłumaczy Piasecki. Wśród propozycji na zagospodarowanie wnętrz mówi się natomiast o tzw. "one day hospital", czyli szpitalu jednego dnia. W takich placówkach pacjenci są wypisywani dobę po zabiegu. Na wizualizacji można zobaczyć, że na parterze będzie pasaż handlowy z kilkoma wejściami do sklepów. Tu również pojawią się ławeczki dla odwiedzających budynek i stylizowane latarnie.
Powierzchnia użytkowa budynku to ok. 9 tys. m kw. Kto teraz wszedłby do budynku, zobaczyłby długie na 180 m przestrzenie o szerokości 20 m. Dawniej stały tu potężne maszyny tkackie. Każda kondygnacja ma wysokość ponad 4,5 m. Na parterze, pierwszym i drugim piętrze widać przechodzące przez środek potężne słupy wspierające konstrukcje. Dodatkowymi wzmocnieniami są żebra, które przechodzą od podłoża aż do sufitu na najwyższym piętrze.
W tej chwili w budynku są prowadzone prace, które mają odciążyć całą konstrukcję. Przez wiele lat na posadzkach były wylewane kolejne warstwy betonu. Robotnicy skuwają dolewane warstwy. Wyburzane są też ściany działowe, które będą postawione na nowo. - Wymieniamy również wszystkie instalacje. Odnowione będą klatki schodowe. Pojawią się także nowe windy - mówi Artur Piasecki. Na pewno zostanie zachowany zabytkowy charakter budynku. Budowlańcy wyeksponują najpiękniejsze elementy, które zachowały się od czasów istnienia Polskiej Wełny. - Chcemy, żeby przy galerii Focus narodziło się nowe miejsce spotkań zielonogórzan. Budynek zachowa swój niepowtarzalny charakter, ale zyska zupełnie inną funkcję. W jednym miejscu będzie można nie tylko zrobić zakupy, ale też np. zrelaksować się w city spa - mówi Ryszard Borowik, szef projektu.

Mirosława Dulat
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: