28 grudnia 2009

Lasek piastowski odnowiony

Rewitalizacja lasku piastowskiego zakończona. Na terenach leżących za Amfiteatrem utwardzono ścieżki rowerowe, powstały miejsca piknikowe i plac zabaw. Nowy wygląd ma też parking.

„Z efektu prac powinni być zadowoleni i rowerzyści i spacerowicze. Pojawiło się pięć nowych ścieżek wykonanych z tłucznia - łatwo po nich poruszać się i rowerzystom i osobom pieszym. Dodatkowo zagospodarowano dwie polany, wyremontowano toalety przy Amfiteatrze oraz cały parking, przy którym jest jeszcze montowane nowe oświetlenie" - mówił Radiu Zielona Góra naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Paweł Urbański.
Prace już się zakończyły, ale wiosną wykonawca raz jeszcze pojawi się na Wzgórzach, by usunąć usterki wskazane przy odbiorze. „Są one niewielkie. Wykonawca musi przede wszystkim uprzątnąć teren. Przy tej pogodzie nie da się tego zrobić" - wyjaśniał Urbański.
Prace przeprowadzono w ramach polsko-niemieckiego projektu realizowanego z miastem Cottbus. Kosztowały 2 mln złotych, wkład własny Zielonej Góry wyniósł 15 procent. Pełnomocnik prezydenta miasta ds. europejskiej współpracy terytorialnej Czesław Fiedorowicz ma nadzieję, że uda się połączyć na tym terenie aktywną turystykę z kulturą.
„Lasek i Park są otuliną Amfiteatru. Chodzi o to, by Amfiteatr był miejscem większej liczby koncertów, tak by ludzie przyjeżdżając tu mogli łączyć jedno i drugie. Znam wielu zielonogórzan, którzy nie byli w lasku i parku piastowskim. Sądzę, że po zrealizowaniu projektu więcej mieszkańców zdecyduje się na spędzanie tam wolnego czasu" - mówił.
Także zielonogórzanie twierdzą, że prace w lasku piastowskim były potrzebne. „Teraz jest ładnie. Można pospacerować i posiedzieć na ławce" - mówili. Jednocześnie wyrażali obawy, że nowe ławki szybko zostaną zniszczone.
Dodajmy, że Zielona Góra będzie przygotowywać kolejne projekty wspólnie z Cottbus w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Następny dotyczy rewitalizacji całego Parku Piastowskiego. Będą nowe alejki, ławki i oświetlenie. Równolegle będzie odnawiany Park Branitz z piramidami księcia Pϋcklera.

Sylwia Misiak
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: