04 stycznia 2010

13 starych-nowych chat już stoi

W tym roku dla muzealników ze Skansenu największym wyzwaniem były zadania inwestycyjne. Rozpoczęto realizację ogromnego projektu, w którego ramach na terenie Muzeum Etnograficznego powstaje 17 zabytkowych obiektów architektury wiejskiej. Konstrukcje są przenoszone do Ochli z obszaru całego regionu.
„Logistycznie jest to bardzo trudna praca, którą wykonuje pięć firm budowlanych, ale jej efekty widać. 13 obiektów już oddano. Prace są zakończone, teraz bacznie obserwujemy budowle, bo warunki klimatyczne nie są sprzyjające, odnotowujemy więc ewentualnie elementy do wiosennych poprawek" - mówiła nam dyrektor muzeum Irena Lew.
W podpiwniczeniu chaty na zagrodzie kamiennej niestety pojawiła się woda. Muzeum stara się teraz o dodatkowe środki na wykonanie odwodnienia. Docelowo w tej zagrodzie eksponowane będą tkaniny, sztuka ludowa i plastyka obrzędowa. Do kwietnia muzealnicy opracują scenariusze wyposażenia poszczególnych obiektów i plan wystaw. „Obiekty te są przeznaczone pod prezentacje różnych dziedzin tradycyjnej kultury, związanej z życiem codziennym, wykonywaną pracą, działalnością twórczą. W niektórych chcemy prezentować stroje regionów, z których pochodzi ludność zamieszkująca Ziemię Lubuską" - dodawała.
Zdaniem Ireny Lew cała inwestycja jest imponująca. „Może jeszcze nie my będziemy się tym cieszyć i dla nas nie będzie to aż tak unikalna rzecz, ale gwarantuję, że dla następnych pokoleń będzie to wyjątkowe miejsce" - oceniała dyrektor.
Teraz muzeum dokonuje rozliczenia projektu.

Sylwia Misiak
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: