19 lutego 2010

Centrum Informacji ruszy w czerwcu

Prace przy tworzeniu Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji Turystycznej przebiegają zgodnie z planem. Najpóźniej pod koniec czerwca, czyli przed rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego Centrum w pomieszczeniach zielonogórskiego ratusza zostanie otwarte.

Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Paweł Urbański mówi, że mimo pogody, która uniemożliwia chociażby prace na patio oraz odkrycia kolejnej zabytkowej ściany opóźnień nie ma. „Wykonawca nie zgłasza żadnych problemów, a większość prac, które toczą się w tej chwili wiążą się z instalacjami. Później przyjdzie czas na prace renowacyjne. Jeśli chodzi o nowe odkrywki to wskazano jeszcze jedną ścianę, na której zostaną wykonane badania konserwatorskie - jest to ściana przylegająca do patio, w którym pierwotnie miała się znajdować wypożyczalnia rowerów" - wyjaśniał naczelnik.
Uzgodniono już sposób wyeksponowania fragmentów najstarszych ratuszowych murów. „Będzie to w podobnej formie jak została wykonana południowa ściana ratusza. Dodatkowo pojawią się opisy wyjaśniające co to za ściana, z jakiego okresu pochodzi i jakie tam się znajdują rozwiązania architektoniczne" - dodawał.
Przypomnijmy, że Centrum powstaje dzięki wsparciu EWT i jest składową polsko-niemieckiego projektu. Druga bliźniacza placówka będzie prowadzona w Cottbus. Pełnomocnik prezydenta miasta ds. europejskiej współpracy terytorialnej Czesław Fiedorowicz mówi, że w zabytkowych pomieszczeniach ratusza zapisany jest kawałek historii. Cieszy się, że od lat zaniedbane wnętrza budowli w sercu miasta zaczynają wyglądać inaczej. „Z każdym dniem widać, że z tego chaosu wyłania się porządek. Patio zostanie zadaszone i będzie służyło stałym ekspozycjom. Centrum znajdzie się w przepięknej części ratusza z zabytkowym sklepieniem, murami pierwszego ratusza i ciekawymi zaułkami" - mówił Fiedorowicz. Przypominał też, że w ramach projektu w Zielonej Górze w dużej mierze będziemy musieli promować Cottbus i całą niemiecką stronę Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. W Cottbus będzie promowane natomiast nasze miasto. Centrum ma ruszyć w czerwcu, dlatego równolegle z pracami budowlanymi będą trwać prace logistyczne i uzgodnienia turystyczne, tak by z momentem startu gotowy był plan pracy i oferty turystyczne.
Główne wejście do nowego centrum będzie przez dotychczasowe Centrum Informacji Turystycznej działające w ratuszu.

Sylwia Misiak
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: