09 lutego 2010

Centrum Urazowe powstanie w Zielonej Górze

Nowoczesne Centrum Urazowe powstanie w Zielonej Górze - to decyzja Ministra Zdrowia. Centrum Urazowe ma być ośrodkiem, do którego będą trafiać m.in. ofiary wypadków z całego regionu. Placówek takich jak zielonogórskie Centrum Urazowe ma być w całym kraju 14. W Lubuskim o ośrodek walczył również Gorzów Wielkopolski, ale jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, za Zieloną Górą przemawiają względy merytoryczne.

"Szpital otrzymał wczoraj oficjalne pismo z Ministerstwa Zdrowia, które ostatecznie wskazuje szpital w Zielonej Górze, jako lokalizację Centrum Urazowego. Program jest przewidziany na trzy lata, od 2010 do 2013 roku. W tym roku będziemy przygotowywać dokumentację techniczną dla remontu lądowiska dla śmigłowców. I będziemy remontować to lądowisko w tym roku oraz będziemy przebudowywać wjazd do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W związku z tym, ten etap inwestycji zakończymy jeszcze w tym roku" - powiedziała Radiu Zielona Góra rzeczniczka naszej lecznicy, Adriana Wilczyńska.
Już w marcu natomiast rozpisane zostaną przetargi na stworzenie dokumentacji technicznej na przebudowę wewnątrzszpitalnego oddziału ratunkowego i endoskopii.
"W 2010 roku planujemy jeszcze zakup aparatu RTG dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w 2011 roku zaplanowaliśmy remont drogi dojazdowej do lądowiska oraz roboty budowlane w pracowni endoskopii, SOR oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny" - poinformowała Marta Dzięgielewska, specjalistka ds. projektów unijnych w Szpitalu Wojewódzkim. Cała inwestycja pochłonie ponad 11 mln złotych. 85 proc. tej kwoty pochodzić będzie ze środków zewnętrznych. O lokalizacji Centrów Razowych w kraju decydować miało położenie przy ważnych drogach, infrastruktura, czy współpraca z uczelniami medycznymi. W przypadku Zielonej Góry problemem był brak współpracy z naukowcami, ale już wiadomo, że partnerem naszego szpitala będzie Akademia Medyczna we Wrocławiu.
Władze gorzowskiego szpitala kilka razy powtarzały w przeszłości, że umiejscowienie Centrum Urazowego w Zielonej Górze to decyzja polityczna, a nie merytoryczna.

Przemysław Kobus
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: