12 lutego 2010

Strefa nauki i biznesu w Kisielinie. Są terminy

W Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą powstaje Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, gdzie nauka spotka się z biznesem. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa drogi, która połączy ten obszar z krajową "trójką"

Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny to wspólny pomysł Uniwersytetu Zielonogórskiego, władz Zielonej Góry, a także województwa. Zakłada utworzenie w Nowym Kisielinie strefy aktywności gospodarczej, która przyciągnie inwestorów branży high-tech. LPPT ma być miejscem, gdzie nauka spotka się z biznesem, przepływają innowacje i technologie.
Park obejmie swoim zasięgiem 200 ha gruntów, które należą do uniwersytetu. W tym roku władze Zielonej Góry kupią od uczelni 87 ha na strefę aktywności gospodarczej. Prawie 60 ha obejmie swoim zarządem Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pozostała część ma służyć uniwersyteckiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu. Powstanie tam także osiedle dla naukowców.

Rozmowy o projekcie trwają od 2007 r. Jego realizacja właśnie się rozpoczyna. - Udało nam się załatwić wiele potrzebnych spraw. Dzięki porozumieniu z marszałkiem inwestycje związane z Parkiem otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 100 mln zł - mówi Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.
Kluczem do sukcesu LPP ma być jego lokalizacja - w pobliżu uniwersytetu, 4,5 km od krajowej "trójki". Budową obwodnicy Nowego Kisielina (drogi, która połączy strefę z S3) zajmie się Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zacznie jeszcze w tym roku. Trasa ma być gotowa w 2012 r. Wcześniej, bo do końca 2011 r., do Parku zostanie doprowadzona instalacja wodna, kanalizacja i światłowody. Tę inwestycje wzięły na siebie władze Zielonej Góry.
Sztandarowym zadaniem Uniwersytetu Zielonogórskiego jest Park Naukowo-Technologiczny. Na jego terenie do 2012 r. powstaną cztery nowoczesne obiekty. Uczelnia właśnie ogłasza przetarg na rewitalizację dawnego pałacyku, który zamieni się w Centrum Logistyczne. W pobliżu staną budynki, gdzie zespoły badawcze będą pracować nad nowoczesnymi technologiami.

- Ekologicznymi źródłami energii ma zajmować się Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii. Budynek będzie jednym wielkim laboratorium. Zbada m.in., jaki wpływ na zarządzanie energią mają warunki atmosferyczne i temperatura przebywających w nim ludzi. Centrum Innowacji skupi się na nanotechnologi, biopolimerach i telemedycynie. Tam naukowcy będą opracowywać technologie do zdalnego monitorowania stanu zdrowia człowieka - opowiada dr inż. Sławomir Kłos, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego UZ. Ostatni w z budynków - Centrum Technologii Informatycznych - ma pomóc przy odwrotnym projektowaniu - tworzeniu trójwymiarowych modeli, dzięki skanowaniu przedmiotów.
- Firmy z obszaru high-tech potrzebują zespołów badawczych. Jednak praca nad wysokimi technologiami jest zwykle kosztowana i długotrwała. Wielu małych i średnich przedsiębiorstw nie stać, aby prowadzić badania na własną rękę. My zaoferujemy aparaturę i naukowców. Część finansowania pozostanie po stronie firm. Będziemy korzystać z granatów zakładających współpracę uczelni z biznesem - dodaje Kłos.

Pierwsze cztery działki zostaną wystawione na sprzedaż jeszcze w 2010 r. Władze Zielonej Góry przekonują, że inwestorzy już interesują się Parkiem. - Rozmawiamy z chętnymi przedsiębiorcami. Jednym z nich jest zielonogórska firma Unibet, producent domów szkieletowych. Chce przenieść się do Nowego Kisielina, a działkę na terenie miasta przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe - wyjaśnia Kaliszuk.
Pewne jest, że do LPPT przeniesie się również zielonogórski oddział Metrologii i Automatyki METROL, należący do Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. - To jedyna publiczna jednostka badawczo-rozwojowa w województwie lubuskim. Niedawno marszałek zgodził się wpisać budowę siedziby METROL na listę projektów kluczowych. Powstanie obiekt za 12 mln zł, a instytut będzie ściślej współpracował z uczelnią - przekonuje wiceprezydent.
Uniwersytet Zielonogórski, władze Zielonej Góry i województwa przygotowują się do utworzenia spółki, która będzie zarządzać Parkiem. Każdy otrzyma po 30 proc. udziałów, 9 proc. trafi do gminy, a 1 proc. do KSSSE. - Spółka zostanie powołana już w marcu. Jej zadaniem będzie pozyskiwanie inwestorów i promocja LPPT. Chcemy doprowadzić do budowy małego peronu w sąsiedztwie strefy. Podobny powstanie w pobliżu os. Mazurskiego. Gdy będzie już obwodnica kolejowa Czerwieńska, dojazd szynobusem z całego Trójmiasta zajmie tylko pół godziny - dodaje Kaliszuk.

Lukasz Woźnicki
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: