02 lutego 2010

Wagmostaw wypięknieje

Zielona Góra czeka na zakończenie prac projektowych przez Niemców w sprawie wspólnego wniosku o rewitalizację zabytkowych obszarów. Mowa tu o projekcie, w którym strona polska będzie mogła przywrócić blask na Wagmostawie, a dokładnie w Dolinie Luizy, bo projekt operuje właśnie taką, przedwojenną nazwą.

Wiceprezydent miasta, Krzysztof Kaliszuk w rozmowie z Radiem powiedział, że z naszej strony prace projektowe dobiegły końca. Teraz czekamy na stronę niemiecką.
"Niemcy muszą doprojektować część własną, a więc modernizację dwóch piramid oraz budowę parkingu w zabytkowym Parku Branitz, w Cottbus. Do końca lutego mamy te materiały otrzymać. Wówczas, jako partner wiodący złożymy wniosek dotyczący Doliny Luizy, a więc Wagmostawu i Parku Branitz. I jest nadzieja, że możemy 5 mln złotych ze środków Unii Europejskiej uzyskać" - mówił Kaliszuk. Na Wagmostawie - jeśli projekt zostanie przyjęty przez Komitet Monitorujący Europejskiej Współpracy Terytorialnej - znów powstaną alejki spacerowe, staw odzyska swój blask. Wagmostaw znów będzie miejscem, w którym będzie można odpocząć.

Pieniądze na tzw. wkład własny zostały zapisane w projekcie budżetu miasta - chodzi o 900 tys. złotych na ten i kolejny rok. Olbrzymia część inwestycji może zostać sfinansowana ze środków EWT.

Przemysław Kobus
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: