29 marca 2010

Będą nowe mieszkania czynszowe w Zielonej Górze

Za około miesiąc do nowych bloków KTBS-u przy Elektronowej wprowadzą się pierwsi lokatorzy. Ale ponad 300 rodzin nadal będzie czekać na wymarzone M. Sprawdziliśmy, kiedy mogą dostać klucze do własnego lokum.

Aby zostać lokatorem zielonogórskiego TBS-u, wystarczy ok. 33.000 zł. Stosunkowo niskie koszty to najważniejszy powód, dla którego chętnych na lokale Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest sporo. Dziś w kolejce na czynszowe M czeka około 400 rodzin. Nie odstrasza ich nawet wysoki czynsz, przy największych lokalach sięgający 800 - 1.000 złotych. – Gdybyśmy wzięli kredyt na mieszkanie, wyszłoby i tak drożej – tłumaczy pani Ania, mieszkanka jednego z bloków KTBS-u.
W ostatnich latach kolejka oczekujących na czynszówki rosła i rosła. Nowych mieszkań było niewiele. Ale w ubiegłym roku inwestycje ruszyły z kopyta. Właśnie kończy się budowa dwóch bloków przy ul. Elektronowej. Będzie w nich 76 mieszkań. Budynki są czterokondygnacyjne, z kilkoma garażami w podziemiach. – Zakończenie budowy zaplanowaliśmy w kwietniu, lokatorzy zaczną się wprowadzać niedługo potem. Być może w maju – mówi prezes KTBS-u Leszek Jankowski.

Kolejne mieszkania
Przy ul. Elektronowej wkrótce stanąć ma kolejny budynek. Z 52 mieszkaniami. W jego podziemiach zaplanowano 10 garaży. – Trwa przetarg na wykonawcę budynku – informuje prezes TBS-u. – Inwestycję rozpoczniemy jednak dopiero po otrzymaniu promesy kredytowej. Mamy nadzieję, że stanie się to na przełomie kwietnia i maja.
Jeśli budowa ruszy w tym terminie, rok później blok ma już stać. A przy nim będzie wymarzone od dawna na osiedlu boisko. KTBS planuje też budowę boiska do koszykówki i placu rekreacyjnego przy ul. Ruczajowej. Będzie tam m.in. stół do ping- ponga i do szachów. Ogłoszono przetarg na roboty, do końca marca firmy budowlane mają czas na złożenie ofert.
TBS rozpoczyna też inwestycje na os. Mazurskim (naprzeciwko os. Pomorskiego). Przy ul. Suwalskiej stanąć mają dwa budynki ze 108 mieszkaniami i 22 garażami podziemnymi.
Jest już pozwolenie na budowę, ale z rozpoczęciem prac firma musi czekać na promesę kredytową. Jeśli ją wkrótce dostanie, już za rok bloki mają stać.
Jest szansa, że za rok kolejka po czynszówki znacznie się skróci, ale dopiero planowana inwestycja na os. Śląskim może ją skrócić do minimum. KTBS zamierza postawić tam cztery budynki z 220 mieszkaniami, 50 garaży i lokal usługowy na parterze. Nie jest to raczej odległa inwestycja. – W październiku ubiegłego roku otrzymaliśmy pozwolenie na budowę, a jeszcze we wrześniu złożyliśmy wniosek o kredyt – informuje L. Jankowski. – Czekamy na zakwalifikowanie do uzyskania promesy.

Kolejka może zniknąć
W planach jest też kolejnych 200 mieszkań przy ul. Ludowej, dokumenty kredytowe dotyczące tej budowy już trafiły do banku. – Inwestycje w KTBS-ie nabiorą teraz tempa – zapewniał prezydent Janusz Kubicki, gdy pytaliśmy go o rozwój miasta. – Terenów pod budowę nie zabraknie.
Niestety, mieszkań komunalnych nie ma w tegorocznym planie wydatków miejskich. A w kolejce czeka na nie aż 600 potrzebujących rodzin.

Alicja Bogiel
Źródło:gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: