28 marca 2010

Zielona Góra: Miasto dofinansuje remont 25 kamienic

To będzie rekordowy rok. Aż 25 starych kamienic znalazło się planach tegorocznej rewitalizacji. - Pięknieje nam centrum Zielonej Góry - mówi miejska konserwator Izabela Ciesielska.

W tym roku na rewitalizację budynków w śródmieściu miasto wykłada 1,2 mln zł. Na remonty pójdzie dwa razy więcej pieniędzy, samorząd daje bowiem połowę kosztów. Do tej pory w ramach miejskiej rewitalizacji remontowano kilka budynków rocznie, teraz będzie ich aż 25. - Wniosków wpłynęło jeszcze więcej, 36 - mówi naczelnik wydziału inwestycji urzędu Paweł Urbański. - Niektóre odrzuciliśmy, inne przeszły na listę rezerwową.
Dotacji odmówiono dwóm kościołom, bo zabiegały o całość kosztów remontu, a miasto może przekazać tylko połowę. Jeden z właścicieli budynków prosił też o sfinansowanie wymiany okien na plastikowe. - A takich nie dotujemy - tłumaczy konserwator miejska Izabela Ciesielska.

Kawiarnia na Masarskiej
Kto dostanie najwięcej pieniędzy z miejskiej puli? Właściciel posesji przy Masarskiej 9, która przejdzie generalny remont. I zmieni się z rudery w piękną kamieniczkę.
- Chcemy tam otworzyć klimatyczną kawiarenkę. Taką jak we Włoszech, by na chwilę przysiąść i wypić kawę - mówi właściciel budynku Tadeusz Grondys. Jest on też współwłaścicielem piekarni i cukierni Grono, na Masarskiej powstanie więc kolejny punkty sprzedaży jej wyrobów.
Kamienica nie tylko zostanie wyremontowana, ale w planach jest także dobudowa jej drugiej części, która wiele lat temu została wyburzona. Inwestor na razie nie chce zdradzić wyglądu i kolorystyki kamienicy, ale konserwator zapowiada, że będzie bardzo ciekawy. I nawiązywać będzie do przedwojennego wyglądu ulicy.
- Ten budynek stoi już pusty od wielu lat. Cieszę się, że kamienica zostanie wyremontowana. Pamiętam jeszcze jej dawnych mieszkańców - mówi Cecylia Drzyzga, mieszkanka Masarskiej.

Nie tylko elewacje
Miejska konserwator chwali właścicieli zabytkowych budynków, że coraz więcej z nich decyduje się na remont. - Dobrze, że rewitalizowane będą również budynki spoza ścisłego centrum. Im dalej od ratusza, tym widać większe potrzeby - mówi I. Ciesielska.
Prezydent Janusz Kubicki chwali miejską akcję: - Już widać pierwsze efekty remontów poza ścisłym deptakiem. Po tym, jak przy Licealnej powstał rektorat, wokół tworzy się sporo małych placówek usługowych. Remontowane są kolejne budynki.

W tegorocznych planach jest także modernizacja budynków przy Starym Rynku, Kupieckiej i Żeromskiego, ale także na Reja, Sikorskiego, Sienkiewicza, Moniuszki, Kasprowicza...
- Właściciele nie tylko inwestują w estetykę, ale także w sprawy podstawowe, dachy - mówi I. Ciesielska. - Urok pięknych budynków i detali architektonicznych też jest, oczywiście, ważny. Taki na przykład budynek na placu Pocztowym. Dziś jest brzydki i niepozorny, ale odzyska blask.
Na pl. Pocztowym remont będzie w trzech budynkach, najbardziej widoczny szykuje się jednak w kamienicy, w której jest restauracja.
W większości przypadków remontowane będą elewacje, ale w planach są także dachy, klatki schodowe i okna. Na taki zakres prac pozwalają obecnie miejskie przepisy (jeszcze niedawno na wnętrza pieniędzy nie przyznawano).
Na razie urząd przygotował propozycję tegorocznej rewitalizacji. - Zatwierdzić ją musi rada miasta - przypomina P. Urbański. - Mamy nadzieję, że stanie się to już we wtorek.
Jeśli radni zatwierdzą propozycje urzędników, roboty mają ruszyć jeszcze wiosną. A te prowadzone na deptaku muszą być dostosowane do harmonogramu prac przy nowej nawierzchni. - Nie może być tak, że elewacje będą przeszkadzać w robotach brukarskich - mówi P. Urbański. Zdaniem urzędników, elewacje nie mogą też psuć świątecznego charakteru Winobrania. Dlatego remonty mają zakończyć się przed świętem miasta, albo na jego czas rury mają z śródmieścia zniknąć.

Kto będzie koordynował i prowadził prace? Kiedyś robiła to fundacja. Dziś nie ma takiej możliwości. - Część budynków to wspólnoty mieszkaniowe, prace może koordynować zakład komunalny - przypomina P. Urbański. - Przy prywatnych budynkach możemy natomiast wspomóc ich właścicieli przy przeprowadzeniu przetargów.
Kamienice do remontu:
pl. Pocztowy 17 - elewacja - 115 tys. zł
pl. Pocztowy 7 - klatka schodowa - 30,9 tys. zł
pl. Pocztowy 12 - dach i elewacja - 80,6 tys. zł
Stary Rynek 23 - dach - 49,3 tys. zł
Stary Rynek 18 - dach - 12,3 tys. zł
Stary Rynek 11/2a - okna - 5,8 tys. zł
ul. Sikorskiego 18 - elewacja - 21,3 tys. zł
ul. Sikorskiego 52 - dach i elewacja - 62,9 tys. zł
ul. Sikorskiego 26 - elewacja - 21,4 tys. zł
ul. Reja 13 - elewacja - 48,5 tys. zł
ul. Reja 2/1 - okna - 8,2 tys. zł
ul. Sienkiewicza 24 - elewacja - 38,3 tys. zł
ul. Sienkiewicza 151/158 - elewacja - 66,4 tys. zł
ul. Wyspiańskiego 4 - elewacja - 39,7 tys. zł
ul. Wyspiańskiego 5 - dach - 66 tys. zł
ul. Kupiecka 52 - elewacja - 32 tys. zł
ul. Kupiecka 42 - elewacja - 20,9 tys. zł
ul. Kupiecka 34 - elewacja - 48,1 tys. zł
Pod Filarami 3 - elewacja - 88,7 tys. zł
ul. Masarska 9 - remont generalny - 190,2 tys. zł
ul. Lisowskiego 2 - dach - 14,7 tys. zł
ul. Moniuszki 5 - elewacja - 42,5 tys. zł
ul. Kasprowicza 9 - elewacja - 58,7 tys. zł
al. Wojska Polskiego 1 - klatka schodowa - 12,9 tys. zł
ul. Żeromskiego 16/2 - okna - 6 tys. zł

Alicja Bogiel
Źródło:gazetalubuska.pl

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

a klatka 13b?reja!kiedy!!!!!!!!!!1???????????