26 kwietnia 2010

Remonty zielonogórskich dróg. Za 35 milionów

Gładki asfalt zyskają m. in. ulice: Wrocławska, Lwowska i Waryńskiego. W południowej części miasta powstaną też bezpieczne ronda.

Zima zniszczyła większość jezdni w mieście. Na drogach pojawiły się gigantyczne dziury, wyrwy i uskoki. Kierowcy krzywili na nich felgi i przebijali opony w swoich autach. Do magistratu wpłynęło kilkadziesiąt pozwów o odszkodowanie od właścicieli samochodów, którzy zniszczyli je na dziurawych drogach. Drogowcy na bieżąco zalepiali największe ubytki zimnym asfaltem. Ale w czasie przymrozków asfalt wykruszał się już po kilku dniach. - To były doraźne prace, by ułatwić kierowcom jazdę. Teraz zaczyna się solidna naprawa miejskich dróg - przyznaje Piotr Tykwiński, kierownik biura zarządzania drogami w zielonogórskim magistracie. Wyjaśnia, że ruszył już pierwszy z ośmiu zaplanowanych etapów. Na pierwszy ogień poszły południowo-zachodnie ulice miasta: Nowojędrzychowska, Kąpielowa, Fabryczna, Wyszyńskiego i Monte Cassino. Prace zakończą się tam za dwa tygodnie. W miejsce zdartych fragmentów nawierzchni pojawi się nowy kożuszek asfaltu. Drogowcy naprawią też studzienki kanalizacyjne i krawężniki. - Niektóre nawierzchnie ulic będą wymienione nawet w 80 proc. Samo łatanie dziur nie przynosi efektów, bardziej trwałe jest uzupełnianie nawierzchni na większym jej fragmencie - tłumaczy Tykwiński i objaśnia plan robót - Sfrezujemy zniszczoną nawierzchnię, położymy warstwę profilująco-wyrównawczą, wyregulujemy osadzenie studzienek, a w ostatniej fazie położymy nowy asfalt - tłumaczy. W taki sposób do połowy sierpnia drogowcy naprawią blisko 35 ulic. Ale to nie koniec. Urzędnicy opracowują już zakres napraw kolejnych kilkunastu ulic.

Wielki remont czeka ruchliwą ulicę Wrocławską (odcinek od Galerii Focus do rogatek miasta), a także ulicę Lwowską i Waryńskiego. Na nich budowlańcy, metr po metrze zedrą całą nawierzchnię i wyleją nowy asfalt. Przetarg na wykonanie tych prac wygrał gorzowski oddział firmy Euromedia. - Roboty mają ruszyć już w maju. Kierowcy muszą liczyć się ze sporymi korkami, bo Wrocławska to jedna z ulic o największym natężeniu ruchu - tłumaczy Piotr Tykwiński. Oprócz nowej nawierzchni pojawi się także spore ułatwienie dla kierowców, którzy wjeżdżają z ul. Skrajnej w ul. Wrocławską (wyjazd z komendy policji - przyp. red.). Tam powstanie bezpieczny prawoskręt.

W tym roku miasto wyda na naprawy i budowę nowych dróg ok. 35 mln zł. W maju ruszą prace przy dwóch schetynówkach - ulicy Ogrodowej i Jaskółczej. Właśnie trwa przetarg, który za kilka dni wyłoni wykonawcę tych robót. Potem miasto złoży dokumentację u wojewody, by otrzymać rządowe wsparcie (nawet połowę kwoty inwestycji, ale nie więcej niż 3 mln zł). Ulice po remoncie mają być bardziej bezpieczne. W ich rejonie powstaną aż trzy nowe ronda (skrzyżowanie ul. Jaskółczej z ul. Moniuszki, ul. Jaskółczej z ul. Ptasią, ul. Ogrodowej z ul. Fabryczną). - Modernizacja ulic oraz budowa skrzyżowań o ruchu okrężnym będzie kosztować ok. 9 mln zł - ocenia Paweł Urbański, naczelnik wydziału inwestycji miejskich. Przyznaje, że remont może być sporym utrudnieniem dla kierowców. Powód? Prawdopodobnie przedłuży się budowa drogi biegnącej przez park Piastowski, która ma połączyć ul. Wyszyńskiego z ul. Botaniczną. Ze względu na trudności z wymianą sieci kanalizacyjnej budowa nie zakończy się w planowanym terminie(koniec czerwca). Niestety, kierowcy nie będą mieć alternatywnej drogi w tym rejonie. - Chcieliśmy, by remonty te jak najmniej zazębiały się ze sobą, by kierowcy mogli skorzystać z objazdów. Ale już dziś wiemy, że może nam się to nie udać. Prace mogą wydłużyć się o kilka tygodni - przyznaje Urbański.

Kolejne miliony pochłonie modernizacja ul. Jędrzychowskiej. Jej remont ma kosztować ok. 17 mln zł. Roboty mają objąć odcinek od ul. Zbożowej aż do rogatek miasta.
W drugiej połowie roku czeka nas budowa kolejnych dwóch rond. Pierwsze powstanie przy Szosie Kisielińskiej, na wysokości piekarni Zbigniewa Mikulewicza. To początek budowy łącznika pomiędzy os. Pomorskim a trasą S3. Drugie rondo ma powstać na ul. Wrocławskiej, przy rogatkach miasta, i ma służyć przyłączeniu planowanej dopiero drogi z Jędrzychowa do os. Raculka.
Utrudnienia w ruchu czekają nas na ul. Sulechowskiej, gdzie miasto wyłoniło wykonawcę drugiego etapu jej modernizacji, austriacką firmę Strabag.

Kosma Zatorski
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: