27 lipca 2010

Muzeum przy Dąbrowskiego

Muzeum Bioróżnorodności powstanie przy Dąbrowskiego. Początkowo budynek po Lumelu próbowano sprzedać. Gdy nie było chętnych inwestorów, zdecydowano o wprowadzeniu tam Powiatowego Urzędu Pracy, ale ten ostatecznie znajdzie się przy Sienkiewicza. Okazało się również, że miasto nie będzie miało pieniędzy na budowę Muzeum Bioróżnorodności, ale dostanie pieniądze na zagospodarowanie istniejącego obiektu - muzeum trafi więc na Dąbrowskiego.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk w rozmowie z Radiem Zielona Góra powiedział, że decyzja, to efekt warunków, jakie postawił instytucja zarządzająca środkami EWT Polska - Saksonia.
- Otrzymaliśmy informację z Saksonii, że w tej najbliższej perspektywie czasowej nie będzie finansowania budowy nowych obiektów. Dlatego zmieniliśmy koncepcję powstania naszego Muzeum Bioróżnorodności, które pierwotnie miało być nowym obiektem wybudowanym przy Ogrodzie Botanicznym. Po rozmowach prezydenta z rektorem UZ doszliśmy do przekonania, że takim miejscem najlepszym, które spełni wymogi Unii Europejskiej, a jednocześnie będzie atrakcyjne dla mieszkańców i pracowników i studentów UZ, będzie budynek przy ul. Dąbrowskiego, po fabryce Lumelu - tłumaczył Kaliszuk.
W ramach tego projektu - w Zielonej Górze powstanie Muzeum Bioróżnorodności, z kolei w niemieckim Zittau powstanie Muzeum Techniki - ta placówka też znajdzie się w opuszczonych murach jednego z dawnych zakładów.

Przemysław Kobus
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: