21 lipca 2010

W Zielonej Górze za Auchan powstanie hipermarket Leroy Merlin

Za Auchan powstanie hipermarket Leroy Merlin. Radni zmienili plan zagospodarowania, który teraz na to pozwala. Zdecydowali też o przekazaniu 1,4 mln zł na sport i dołożyli na centrum informacji.

Radni zajęli się m.in. uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Auchan. Jak mówił wiceprezydent Dariusz Lesicki, chodzi o to, że inwestor zastanawia się nad wybudowaniem tu hipermarketu budowlanego Leroy Merlin. Rozważa też dwie inne propozycje: ma już pozwolenie na budowę w Żarach i prowadzi zaawansowane rozmowy w Żaganiu. Radny Kazimierz Łatwiński (PiS) pytał o strefę ochronną, która jest w tym miejscu konieczna, bo znajduje się tu osiedle mieszkaniowe. Wiceprezydent wyjaśnił, że wyniesie ona 10 metrów. Powstaną ekrany lub nasadzona zostanie wysoka roślinność. Koszty poniesie inwestor. On także wykona drogę, prowadzącą do terenu należącego do przedsiębiorców i miasta.
Wiele emocji wywołały uchwały w sprawie przekazania 1,4 mln zł (m.in. z dywidendy z elektrociepłowni) dla wszystkich klubów sportowych. - Kryzys gospodarczy spowodował, że wszystkie organizacje borykają się z problemami finansowymi. Nie mogą - jak dawniej - liczyć na sponsorów. Dlatego musimy im dołożyć - przekonywał prezydent Janusz Kubicki.
Radny Adam Dygas (PO) dziwił się, że nagle znajdują się pieniądze. A przecież wcześniej trzeba było z wielu inwestycji rezygnować. Jego zdaniem, pewne rzeczy można przewidzieć już na etapie planowania budżetu.
Dyskusję wywołała też sprawa dodania pieniędzy do przygotowanego Centrum Informacji i Promocji. Podczas remontu w ratuszu odkryte zostały zabytkowe elementy. Konserwator nakazała je zabezpieczyć. A to koszt dodatkowych 316 tys. zł.
- Inwestycja powinna zakończyć się w sierpniu. 831 tys. zł dostaliśmy z Unii Europejskiej - przekonywał wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Dodatkowe pieniądze miałyby pochodzić z zaoszczędzonych na remontach dróg. To nie podobało się radnemu Piotrowi Barczakowi (PiS), który proponował poszukać ich w dziale promocja. Ostatecznie jednak radni zagłosowali za przekazaniem brakującej kwoty.

Leszek Kalinowski
Źródło:gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: