04 lipca 2010

Zamykają hotel Polan. To już postanowione

Od jesieni legendarny zielonogórski hotel nie przyjmie już żadnego gościa. Grupa Orbis, do której należy Polan, zdecydowała się go zamknąć. Bo od dawna nie przynosił zysków.

Trzygwiazdkowy Polan stoi w Zielonej Górze od 1969 roku. Posiada 78 nowoczesnych pokoi, w tym 51 "jedynek", 25 "dwójek" i dwa apartamenty. Za nocleg trzeba zapłacić od 99 zł. Zielonogórzanie zdążyli już przyzwyczaić się do charakterystycznego, jasnego budynku przy ul. Staszica. I do sztandarowych Dni Golonki, organizowanych tu rokrocznie od 2003 r. Od 15 października w Polanie nie zakwateruje się już żaden gość. 15 października obiekt zostanie zamknięty.

Grupa Orbis SA, właściciel hotelu, już od dawna nosiła się z zamiarem jego sprzedania. Spółka myślała o transakcji już w maju ubiegłego roku. Wtedy rozpoczęła rozmowy w tej sprawie z pośrednikami na rynku nieruchomości. Orbis planował też sprzedać niedokończony na uboczu obiekt, który szczególnie upodobali sobie bezdomni i narkomani. W zamian za to w innej, bardziej atrakcyjnej części miasta miał powstać dwugwiazdkowy Ibis. Spółka wycofała się jednak z inwestycji, tłumacząc decyzję kryzysem gospodarczym. Ostatecznie ruiny przy Polanie wyburzono.
Dlaczego Orbis zdecydował się zamknąć Polan? - Hotel już od dłuższego czasu generował straty. Ta sytuacja miała charakter trwały i nie było widać perspektyw do jej zmiany. Wpłynęło na nią zarówno trwające spowolnienie gospodarcze w Polsce, jak i ograniczony popyt rynków lokalnych - tłumaczy wiceprezes Orbis SA, Ireneusz Węgłowski. Jak mówi, dodatkowym powodem zamknięcia hotelu jest kiepski stan budynku. - Uległ zużyciu i wymagał znacznych nakładów remontowych, które w połączeniu z niskim popytem byłyby nieopłacalne. W konsekwencji obiekt wraz z działką będzie sprzedany - dodaje.

Czy na rezygnację z Polanu mogła wpłynąć konkurencja? W ciągu ostatnich dwóch lat w Zielonej Górze wybudowano przecież dwa nowe, czterogwiazdkowe hotele: Dana i Ruben. - Nie zauważyliśmy wpływu konkurencji. Straty odnotowujemy już od dłuższego czasu - wyjaśnia Adam Kucza z biura prasowego Orbis.
W hotelu Polan działa 17 etatów. Spółka nie widzi możliwości zatrudniania pracowników w innych swoich hotelach w Polsce. Dlatego wraz z zamknięciem obiektu, umowy z nimi będą rozwiązane. Pracownicy otrzymają świadczenia i wsparcie przy poszukiwaniu nowej pracy. Będą mogli wziąć udział w programie, który oferuje szkolenia i indywidualne konsultacje. Program ma ich także nauczyć założenia własnej działalności gospodarczej.

Nie będziemy wyburzać budynku
Wraz z hotelem Polan spółka sprzeda działki o powierzchni 3,7 tys. m kw. Co powstanie w tym miejscu, nie wiadomo. Trwają rozmowy z potencjalnymi nowymi właścicielami obiektu. I to od nich zależy dalsze przeznaczenie budynku po Polanie. - Czekamy na finalizację rozmów, a sezon wakacyjny temu nie sprzyja. W każdym razie, burzyć hotelu nie zamierzamy. To, co dalej stanie się z budynkiem, leży w gestii kupca - mówi Kucza.

Grupa Orbis zarządza 62 hotelami w Polsce, które obejmują ponad 11 tysięcy pokoi. Średnia cena za pokój to 236 zł. Kolejne pięć hoteli jest w procesie budowy, który wstrzymano z powodu kryzysu gospodarczego. W listopadzie spółka, z tych samych powodów co zielonogórski Polan, zamyka popularny hotel Prosna w Kaliszu.

Paulina Nodzyńska
Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: