18 sierpnia 2010

Park przemysłowy w Nowym Kisielinie: Na początek wodociąg i światłowody

Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja właśnie ogłosiły przetarg na zbudowanie wodociągu i światłowodów do Lubuskiego Parku Przemysłowego w Nowym Kisielinie.

Zielona Góra nie ma wielu wolnych terenów. Ani pod budownictwo, ani pod przemysł. Dlatego wielkie nadzieje wiąże z parkiem przemysłowym w Nowym Kisielinie. Na razie większość prac koncentruje się na projektowaniu, powoływaniu spółki i dopinaniu wszystkich spraw formalno-prawnych. Żeby inwestorzy mogli pobudować tam swoje zakłady, wcześniej teren trzeba uzbroić. Zaczynamy od wody.
- To pierwszy etap inwestycji wodociągowej. Mamy do ułożenia 2,3 km wodociągu od Szosy Kisielińskiej przez Studzienną do Sadowej. Do tego dojdzie 5 km światłowodu, którego początek jest na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego - tłumaczy Zdzisław Karpeta, wiceprezes wodociągów. - Czekamy na oferty, po rozstrzygnięciu przetargu jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace. Finał w przyszłym roku.
Jest to tzw. magistrala przesyłowa, czyli bez sieci rozprowadzającej budowanej przy okazji. Dlaczego wodociągi zrobią tylko nieco ponad 2 km sieci, skoro do Nowego Kisielina jest o wiele dalej? Bo nie ma drogi! - Nie da rady zbudować strefy bez dobrej komunikacji - wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk pokazuje sytuację na mapie okolic Zielonej Góry. W miejscu, gdzie kończy się zjazd z obwodnicy miasta, tuż przed Starym Kisielinem, jest boczna droga do Raculi. Tam powstanie rondo, z którego będzie wychodzić zbudowana od podstaw droga wojewódzka, omijająca od południa Stary i Nowy Kisielin. Z niej będą odchodzić drogi wewnątrz strefy. - Kosztować będzie 37 mln zł. Powinna być gotowa do końca 2012 roku. Inwestorem jest wojewódzki zarząd dróg - tłumaczy Kaliszuk. - Wodociąg będzie biegł wzdłuż drogi. Dlatego teraz kładziemy pierwszy fragment instalacji. Sieć ma kosztować 14,9 mln zł.

W drugim etapie sieć zostanie doprowadzona do samej strefy i w niej rozprowadzona. Ale to w następnych latach. Podobnie będzie z kanalizacją. - Ale ją będziemy budować jakby w odwrotnym kierunku. Nie w stronę Zielonej Góry, lecz poprowadzimy ją za Nowy Kisielin. Do istniejącej już kanalizacji zbudowanej w ramach programu spójności - tłumaczy wiceprezes Karpeta.
Przypomnijmy: udziałowcami strefy w Kisielinie jest Uniwersytet Zielonogórski, samorząd województwa, miasto Zielona Góra, gmina Zielona Góra i specjalna strefa ekonomiczna w Słubicach. W założeniu ma być to miejsce współpracy nauki z przemysłem. Ma tu powstać m.in. Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii (za 21,6 mln zł), Centrum Innowacji (za 23,3 mln zl), Centrum Technologii Informatycznych (za 8 mln zl) i Instytut Elektrotechniki (11,8 mln zł).
Wszystkie te inwestycje będą dofinansowane z unijnych pieniędzy w ramach LRPO w wysokości 85 proc. Tereny w strefie zostaną również wystawione na sprzedaż dla prywatnych firm.

Tomasz Czyżniewski
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: