13 sierpnia 2010

Powstanie nowa winnica

35 hektarów ziemi w Zaborze - na tym obszarze ma powstać wkrótce nowa winnica. W jej założeniu pomaga winiarzom Urząd Marszałkowski. „To teren pomiędzy Łazem a Zaborem - Urząd Marszałkowski wystąpił do Agencji Nieruchomości Rolnych o nieodpłatne przekazanie gruntów na rzecz samorządu i w przyszłym roku powstanie tam największa w Polsce winnica” - mówi prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego, Roman Grad.
Według wstępnych planów opiekować się i zarządzać winnicą będzie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Zwiedzać ją można byłoby za 2- 3 lata, a wino pojawi się nie wcześniej niż za 5 lat - zaznaczał Roman Grad.
Urząd Marszałkowski przygotuje grunt i infrastrukturę techniczną, a koszty założenia winnicy poniosą winiarze - zapłacą za sadzonki i zabiegi agrotechniczne - będą też uprawiać winnice i przyjmować turystów.
Na miejscu powstanie również obiekt, który spełniałby funkcje konferencyjne, hotelowe, gastronomiczne i ekologiczne - budowę centrum miałaby wesprzeć Unia Europejska.
Umowę partnerską między dwiema organizacjami zrzeszającymi winiarzy, Urzędem Marszałkowskim, ODR Kalsk i władzami Zaboru, podpisano trzy tygodnie temu.

Marta Czechowska
Źródło:rzg.info.pl

Brak komentarzy: