24 sierpnia 2010

Szpital kupuje nowy rezonans magnetyczny

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze będzie miał własny nowoczesny rezonans magnetyczny za 4 mln zł. Tym samym przesądzony jest "rozwód" z Euromedic

- Przetarg już mamy przygotowany, gotowa jest specyfikacja. Czekamy na podpisanie umowy z ministerstwem. Chcemy kupić rezonans jak najszybciej - mówi Weronika Rozenberger, naczelna pielęgniarka w zielonogórskim szpitalu. Za warty blisko 4 mln zł rezonans magnetyczny szpital wyda z własnej kieszeni tylko 600 tys. zł. Resztę da Ministerstwo Zdrowia, które ogłosiło konkurs "Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów". Zielonogórska lecznica znalazła się wśród 16 wybranych placówek. Dzięki rezonansowi można dokładnie zbadać nowotwory, układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy. Pomaga też w diagnostyce chorób serca, jamy brzusznej, miednicy. Umożliwia też badania naczyniowe bez użycia środka kontrastowego.

O planach zakupu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego szpital mówił od kilku miesięcy. W związku z tym dyrekcja postanowiła nie przedłużać umowy z Euromedic, który od 2002 r. zabezpiecza specjalistyczne badania w naszym szpitalu. Euromedic należący do europejskiego holdingu prowadzi w zielonogórskim szpitalu Lubuskie Centrum Medyczne. Wynajmuje pół piętra, gdzie pacjenci korzystają z tomografu, angiografu i rezonansu magnetycznego. Przez ostatnie lata zielonogórskiej lecznicy nie było stać na taki sprzęt, brakowało też wykwalifikowanej kadry do jego obsługi. Umowa z Euromedic dawała szpitalowi większy kontrakt z NFZ i kompleksowe leczenie chorych. Co roku za specjalistyczne badania szpital płacił firmie 8-10 mln zł. Umowa wygasa w listopadzie 2011 r. Szpital nie zamierza jej przedłużać, bo chce sam wykonywać badania przynoszące największy zysk. Tym bardziej że już ma 64-rzędowy tomograf. Teraz dojdzie nowoczesny rezonans. Kadra też już jest. Jak zapewnia Rozenberger, do czasu zamontowania szpitalnego sprzętu wszystkie badania zgodnie z umową nadal wykonuje Lubuskie Centrum Medyczne. - Nie ma żadnego przestoju. Zresztą nawet jeśli już będziemy mieli swój aparat, prawdopodobnie podpiszemy z Euromedic porozumienie zabezpieczające badania w czasie przeglądu czy ewentualnej naprawy szpitalnego tomografu. Wtedy jednak płacimy tylko za wykonane badanie - tłumaczy pielęgniarka.

Źródło:gazeta.pl

Brak komentarzy: