20 sierpnia 2010

Zielona Góra: Z miejskiego krajobrazu znikną charakterystyczne rury

To będzie ciężka operacja. Bardzo ciężka. Dziś w nocy zostaną zdemontowane rury ciepłownicze nad skrzyżowaniem ul. Jaskółczej i Wiśniowej. Jedna waży ponad 25 ton!

Ten rejon miasta wygląda jak drogowy poligon. Dlatego dziś w nocy lepiej z daleka omijać okolice winiarni. O 20.00 z ruchu zostaną wyłączone fragmenty 1 Maja, Moniuszki i Wiśniowej. Nie da rady przejechać przez skrzyżowanie ulic, na którym ma powstać rondo.
- Remontujemy ul. Jaskółczą i Ogrodową. Powstaną również trzy ronda. Przy okazji prowadzone są prace przy infrastrukturze. Elektrociepłownia usunie rury przebiegające nad ulicą - tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.
- Można powiedzieć, że rurę położymy pod ziemię. Dalej będzie wygięta w charakterystyczne kolanko, bo ono niweluje występujące naprężenia. Ale nie będzie jej widać - dodaje Mirosław Badurek dyrektor Zakładu Dystrybucji Ciepła EC.
Ciepłociąg powstał ponad 30 lat temu. I stał się trwałym elementem otoczenia. Łatwo było wytłumaczyć, gdzie jest to miejsce. Wystarczyło powiedzieć: pod rurami.

- Ładne to one nie są. Najwyższa pora je zlikwidować - ucina rozmowę pani Alicja. Ma to nastąpić w nocy z piątku na sobotę. - Teraz wypalamy otwory, by sprawdzić jak rura wygląda w środku - tłumaczy Stanisław Tofil, kierownik spawaczy w firmie San-Bud. - To osłona. W środku jest druga rura. W sumie jedna nitka waży ok. 25 ton. Ma 38 m długości. Na noc ściągniemy tutaj potężne dźwigi. Rury odetniemy tak, że nadal będą leżeć na betonowych słupach i później je zdejmiemy. Trafią na placyk obok winiarni.
Kierownik Tofil najbardziej się boi, by nie wiał wiatr i padał deszcz. Wtedy będzie ciężko pracować. W ciągu kilku godzin rury mają być zdemontowane. Później ekipy z San-Budu zabiorą się za rozbiórkę starych torów przecinających skrzyżowanie. Prace powinny się skończyć do 5.00 w sobotę.
- Później skrzyżowanie będzie czynne, chociaż wyłączymy jeden pas ruchu - tłumaczy Tofil. - Przy pomocy młota zamontowanego na koparce rozbijemy betonowe podpory.
Cała inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Tomasz Czyżniewski
Źródło:gazetalubuska.pl

Brak komentarzy: